А. ЧАЙКОВСЬКИЙ «ЗА СЕСТРОЮ». ГОЛОВНА ДУМКА ТВОРУ

Мета: продовжити роботу над опрацюванням ідейно-художнього змісту повісті, зокрема проаналізувати ІІІ, ІV розділи твору; дослідити і виявити особливості динаміки сюжету «За сестрою»; розвивати творчу уяву, здібності, пам’ять, культуру зв’язного мовлення; збагачувати активний словник учнів; формувати їх кругозір; виховувати у школярів на прикладі лицарських чеснот героїв твору, почуття патріотизму, відданості, віри в перемогу добра, краси, справедливості.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет А. Чайковського, учнівські малюнки до твору, текст повісті, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

ХІД УРОКУ

I. Організаційний Момент

II. Перевірка Домашнього Завдання

Огляд учнівських малюнків з відповідним коментарем.


ІІІ. Актуалізація Опорних Знань

1. розгадати кросворд на тему

«сторінками життя і творчості А. Чайковського»

1

7

2

3

4

5

6

По горизонталі: 1. Назва одного з творів письменника. («Богданко») 2. Країна, в якій твори А. Чайковського мали широкий читацький резонанс. (Канада) 3. Посада, яку обіймав майбутній письменник після закінчення Львівського університету. (Адвокат) 4. Місто, де народився А. Чайковський. (Самбір) 5. Жанр твору «За сестрою». (Повість) 6. Письменник, який позитивно оцінив перші твори А. Чайковського. (Коцюбинський)

По вертикалі: 7. Ім’я письменника. (Андрій)

2. Бесіда за питаннями

• Дайте визначення сюжету художнього твору Назвіть його складові.

• Що впливає на розвиток сюжету твору «За сестрою» А. Чайковського?

• Як реальні події у творі влучно переплітаються з художнім вимислом письменника?

• Якими у творі зображені козаки? Що нового ви про них дізналися?

• Як козаки ставляться одне до одного? Про що це свідчить?

• Чи хотіли б ви стати козаком? Чому? Відповідь обґрунтуйте.

IV. Оголошення Теми, Мети Уроку.

Мотивація Навчальної Діяльності Школярів

V. Основний Зміст Уроку

...Той любов’ю повниться, хто рідну землю має під собою.

М. Вінграновський

Роде мій красний, роде мій прекрасний. Народна творчість

Або волю добути, або дома не бути. Народне прислів’я

1. Опрацювання змісту ііі розділу твору

1.1. Виразне читання найцікавіших, на думку учнів, епізодів.

1.2. Тема: Зображення кмітливості, винахідливості, спритності Непорад-ного при захопленні у полон татарина.

1.3. Ідея: Засудження хитрості, підступності ворога (татарин); уславлення прагнення козацтва йти у бій з поневолювачами, захищаючи рідну землю, свій народ.


1.4. Основна думка.

1) Тільки в злагоді, впорядкованості, дружній підтримці, порозумінні між козаками — сила запорожців.

2) «Хай буде один ватажок, бо де дві ґаздині, там хата неметена».

1.5. Композиція.

Експозиція: Татарин тишком-нишком пробрався до козацького табору, коли запорожці відпочивали.

Зав’язка: С. Непорадний за допомогою аркана спіймав татарина, тим самим зберігши життя багатьом козакам.

Кульмінація: Сутичка між Андрієм Недолею та Остапом Тріскою; хитрість татарина з приводу обміну сідла у Павлуся.

Розв’язка: Козаки вирушили у похід, щоб забрати у татар награбований ясир.

1.6. Сюжет.

Під час відпочинку козаків до їх табору наближався татарин. Він хотів всіх перерізати, але його вислідив і спіймав Непорадний за допомогою аркана. Полонений татарин розповів про напад орди на Спасівку.

До козаків прибув загін на чолі із сотником Андрієм Недолею. Між Андрієм і Остапом виникла сварка стосовно того, хто буде керувати козацьким військом.

Татарин має велике бажання обмінятися з Павлусем сідлами. Хитрість і підступність татарина викриває козак Непорадний.

Козацтво вирішує вийти у похід на татар, користуючись інформацією полоненого.

1.7. Обговорення змісту ІІІ розділу за питаннями:

• Як Непорадний вислідив татарина? («Непорадний сховався в траву, аби його не помітив ніхто, і пильно зиркав за татарином. Коли він наблизився до могили, Непорадний держав уже на поготові рушницю...»)

• Для чого татарин з’явився у козацькому таборі? Якої шкоди він хотів йому завдати? («Йому блиснула думка в голові зайти сюди і порізати всіх, мов баранів, поки один видасть із себе голос»)

• Яким чином С. Непорадний захопив ворога у козацькому стані? («Арканом фуркнув у повітрі, став блискавкою розгортатися і впав на голову татарина, коли той брав ножа із зубів у руку. У Непорадного бігали руки, як у ткача. Він великими куснями стягав аркан до себе, а відтак сіпнув з усієї сили, і татарин упав горілиць на землю. ...Миттю підскочив до нього... Скрутив татарина з усієї сили»)

• Чому С. Непорадний намагався боротися із татарином без допомоги товаришів?

• Для чого дід Панас пропонував козацтву залишити татарина живим? («Живий все ж більшу ціну має, ніж мертвий, не руш його»)

• Чим козаки залякали татарина? («Хочеш бути живий, то говори правду, про що тебе буду питати, а то буде з тобою лихо. Козаки не зна-


Ють жартів. Не то щоб тебе вбили, ще мучитимуть спочатку. ...Трохи припечемо п’ятки, то скаже, все виспіває»)

Що розповів полонений татарин козакам про напад орди на Спасів

ку? («Ми були цієї ночі в Спасівці. В нашому загоні було чотириста чо

ловік. Ватажкував нами славний Мустафа-ага, син Ібрагіма, хансько

го Девлет-гірея. Ми пішли на Вкраїну на свою руку грабити й брати

ясир. Що зі Спасівкою сталося, чи багато взяли бранців, я не знаю, бо

я стояв за частоколом на варті...

Ми знали про Спасівку, що там живе багатий люд. Це донесли нам крамарі, татари. На це село ми довго збиралися. Де тепер наш кіш, я не знаю. Мабуть, додому повертається»)

• Через що виникла суперечка між Андрієм Недолею та Остапом Тріскою?

• Як ви ставитеся до діда Панаса? Чому?

• Для чого полонений татарин запропонував Павлусеві обмінятись сідлами? Чому це не відбулося? (Непорадний татарину: «Тобі не побратимства хочеться, а червінців, що в сідлі заховані, ось що!»)

• Що вирішили козацькі ватажки, отримавши інформацію від полоненого татарина? («...Постановили підійти під татарський кіш»)

2. робота над змістом іV Розділу повісті

2.1. Переказ учнями улюблених епізодів з розділу твору.

2.2. Тема: Зображення битви козацтва з татарами, в результаті якої перемогу отримали запорожці.

2.3. Ідея: Уславлення мужності, героїзму, винахідливості козаків, їх любові до рідного краю, народу; засудження підступництва, жорстокості татар.

2.4. Основна думка: Сила козаків у їх завзятості, рішучості, прагненні здобути перемогу над ворогом, жертвуючи своїм життям.

2.5. Композиція.

Експозиція: Розмова Павлуся з Петром перед битвою. Зав’язка: За допомогою полоненого татарина козацтво підступило до татарського ківша.

Розвиток дії: Битва козаків з татарами.

Кульмінація: Перемога козацтва, полонений молодий Мустафа-ага.

Розв’язка: Полонений татарин отримує волю.

2.6. Сюжет.

Хвилювання Павлуся перед битвою. Під час військових подій Петро намагається бути з братом.

Козаки у стані ворога. Битва. В бою гине Тріска, багато козаків. Поховання загиблих. Перемога над ворогом. В полон до козаків потрапляє молодий Мустафа-ага.

С. Непорадний відпускає полоненого ним татарина на волю.


2.7. Бесіда за питаннями:

• Якою уявляв Павлусь битву козаків з татарами? («Побачить, як козацтво стрінеться з татарами, тими страшними чортами, що цієї ночі так лютували в Спасівці»)

Страницы: 1 2

Нужно скачать сочиненение? Жми и сохраняй - » А. ЧАЙКОВСЬКИЙ «ЗА СЕСТРОЮ». ГОЛОВНА ДУМКА ТВОРУ. И в закладках появилось готовое сочинение.

А. ЧАЙКОВСЬКИЙ «ЗА СЕСТРОЮ». ГОЛОВНА ДУМКА ТВОРУ.