А. ЧАЙКОВСЬКИЙ «ЗА СЕСТРОЮ». ГОЛОВНИЙ ГЕРОЙ ТВОРУ

Мета: опрацьовуючи ідейно-художній зміст VІІ–ІХ розділів твору,

Також звернути увагу на особливості використання фольклорних мотивів і засобів у повісті; охарактеризувати образ головного героя твору Павлуся Судака; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, враження; формувати кругозір, світогляд; виховувати почуття любові до рідної землі, своєї родини, поваги до історичного минулого, його видатних осіб і героїв; прищеплювати пунктуальність.

Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.

Обладнання: портрет А. Чайковського, бібліотечка його творів, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

ХІД УРОКУ

I. Організаційний Момент

II. Актуалізація Опорних Знань

1. Конкурс-гра «сторінками повісті А. Чайковського “За сестрою”»

Підготовчий етап: клас розподіляється на дві команди. Обираються капітани у конкурсі-грі (проводиться жеребкування).

Завдання конкурсу-гри: розгадати кросворд протягом 5–7 хвилин.

Кросворд для першої команди

1

8

2

3

4

5

6

7

По горизонталі: 1. Назва села, де жила родина Судаків. (Спасівка) 2. Хто продав головного героя татарам-купцям? (Харциз) 3. Засіб, за допомогою якого татари перевозили награбоване майно. (Віз) 4. Зброя, якою козаки використовували під час бою з татарами. (Шабля) 5. Командир татар. (Мустафа) 6. Прізвище одного з козацьких ватажків. (Тріска) 7. Час, який обрали козаки для атаки на татар. (Полудень)

По вертикалі: 8. Ім’я головного героя твору. (Павлусь)


Кросворд для другої команди

1

2

3

4

5

6

7

По горизонталі: 1. Ім’я полоненого татарина. (Гусейн) 2. Дружина Степана Судака. (Палажка) 3. За допомогою чого Непорадний захопив татарина? (Аркана) 4. Музичний інструмент, яким володів дід Панас. (Бандура) 5. Не скачи у воду, як не знаєш... (Броду) 6. Герой, який перебував серед козацтва і знав татарську мову. (Панас) 7. Прізвище козацького ватажка. (Недоля)

По вертикалі: 1. Ім’я сестри головного героя повісті. (Ганнуся)

2. Закінчення конкурса-гри. Підбиття підсумків

III. Оголошення Теми, Мети Уроку. Мотивація Навчальної Діяльності Школярів

IV. Основний Зміст Уроку

Добро не пропадає, а зло вмирає. Народне прислів’я

Яке це щастя дороге — мати свою рідну сторону.

О. Твардовський

Є злочин, який спокутувати неможливо: це зрада Батьківщині.

П. Пуаст

1. Характеристика образу Павлуся 1.1. Орієнтовний план до образу.

1) Павлусь — представник славного козацького роду Судаків.

2) Портрет і зовнішність п’ятнадцятирічного юнака.

3) Вольові якості: а) цілеспрямованість і наполегливість; б) мужність і витримка; в) незламність і твердість; г) готовність на самопожертву; д) велика сила волі; е) ненависть до гнобителів українського народу, зрадництва.

4) Розум і кмітливість: а) володіння зброєю; б) застосування знань, отриманих від діда Андрія і козаків.

5) Почуттєві риси: а) справедливість; б) вірність; в) сердечність і доброта; г) гордість; д) кмітливість і винахідливість; е) любов до сестри, родини, рідного краю; є) вміння реально оцінювати ситуацію.

6) Павлусь — відважний лицар і герой.


1.2. Бесіда за питаннями.

• До якого роду належав Павлусь?

• Про що свідчить те, що батьки іноді хотіли покарати сина за його молодечий порив?

• Який вплив мали розповіді діда Андрія на формування світогляду, кругозору Павлуся?

• Чому протягом свого життя Павлусь не раз згадував повчання діда?

• Як хлопець ставився до своєї сестри?

• Яким чином пожежа Спасівки, смерть діда і матері від рук татар вплинули на Павлуся?

• Які враження залишилися у хлопця після перебування серед козаків? Чому він від них навчився?

• Чим пояснити те, що наказ батька і прохання брата не зупинили пошуки Павлом сестри?

• Яких страждань зазнав хлопець, перебуваючи в неволі?

• З чим пов’язано те, що Павлусь повинен був стати мусульманином? Як він до цього поставився? В чому виявилася мужність, винахідливість, витримка хлопця, щоб віднайти сестру?

• Як би ви повели себе, перебуваючи на місці Павлуся — шукача рідної сестри?

• Через що Павлусь з Ганнусею постійно намагався якомога швидше повернутися додому, хоча у Девлет-гірея їм гарно жилося?

• Чи будуть, на ваш погляд, щасливими брат і сестра?

• Дослідіть, як саме автор твору ставиться до своїх героїв. Спостереження обґрунтуйте.

1.3. Гра «Вільний мікрофон». Учні стисло висловлюють власну думку, відповідаючи на питання: «Чи можна Павлуся вважати справжнім героєм, козацьким лицарем? Чому?»

1.4. Цитатна характеристика.

• «Дід Андрій вважав своїм обов’язком привчити Павлуся до лицарського ремесла. Вчив його їздити на коні, кидати списом та арканом, стріляти з рушниці та з лука й орудувати шаблею. Часом оповідав йому про Запорожжя, про козаків, їхні звичаї та про всі походи й пригоди із свого життя».

• «Павлусь мріяв про те, коли й він підросте, стане славним козаком».

• «Здається, не було нічого такого, чого б Павлусь для Гані не зробив».

• «Павлусь підніс вгору свого супротивника та, як лише цей відстав від землі, розмахнув ним і кинув на землю».

• «Павлусь дивився на те все наляканими очима. Йому здавалось, що це якийсь страшний сон, з якого не можна прокинутися».

• «Його огорнув страх. У його уяві татарва була такою, що її ніхто не переможе. Дідусь розказував йому, як козаки били татар, та ось він


Бачив, як татарви нічого не стримало, і дідусь, і багато інших дужих козаків полягли».

Непорадний: «Козакові соромно плакати, ось що. Виростеш — козаком станеш, тоді й засоромишся».

«У Павлуся забилося серце, коли почув сотників наказ. Він сьогодні побачить те, що від дідуся стільки наслухався. Побачить, як козацтво стрінеться з татарами, тими страшними чортами, що цієї ночі так лютували в Спасівці».

«Злодії, пси, чорти! Ви дідуся вбили, ви маму вбили, ви сестру забрали! Ось тобі, ось тобі! — Тепер Павлусь отямився. Він перший раз убив людину. Йому стало страшно, в очах потемніло, і він зомлів. Його взяв на руки Степан і став відтирати».

І він уявляв собі свою любу сестричку, як її татарин веде на мотузці на базар. Як її поганці оглядають та торкають, а відтак везуть у далеку турецьку землю, геть за море, і звідти ніколи їй не вернутись». «Хіба ж, тату, так її нещасну, залишимо без помочі?» «Дідусева наука стала йому в пригоді. “Ось це Великий Віз, а ця зоря над нами — то показує північ. Ну, навпроти неї мусить бути південь”».

Недоля: «Як хлопець з цього вийде цілий, то знайте, що з нього кошовий буде».

«Хлопець за ці два дні освоївся зі степом і татар тепер не боявся. В нього ж була шабля й два пістолі,— то не те, як він тікав зі Спасівки. Тепер він уже між козаками бував у поході і бачив, як татар б’ється».

«Продав ти мене, юдо, Бог тебе певно покарає. Вони мене завезуть в Крим, то, може, й сестру легше знайду».

«Помагав татарам у всьому і вчився запопадливо татарської мови. Він був тямущий, і татари не могли надивуватись. Хлопець вдавав із себе до всього охочого, щирого і виконував усі роботи вправно». «Ні, не прийму! І моєї християнської не зречусь... Хоч і повісьте. По-що мені опісля в смолі горіти».

«Внизу, в челядній, вибили Павлуся так, що зі спини аж кров потекла. У хлопця бігли сльози з очей, аж покусав губи до крові, а ні раз не застогнав».

Страницы: 1 2 3 4

Нужно скачать сочиненение? Жми и сохраняй - » А. ЧАЙКОВСЬКИЙ «ЗА СЕСТРОЮ». ГОЛОВНИЙ ГЕРОЙ ТВОРУ. И в закладках появилось готовое сочинение.

А. ЧАЙКОВСЬКИЙ «ЗА СЕСТРОЮ». ГОЛОВНИЙ ГЕРОЙ ТВОРУ.