Алегоричність та аф Ористичність казки-Притчі «маленький Принц»

Мета: узагальнити та систематизувати знання змісту та

Художніх особливостей казки-притчі «Маленький принц»; розкрити її провідний мотив, визначити алегоричність та афористичність твору, пояснити основні алегоричні образи й афоризми, які трапляються в тексті; розвивати навички аналізу художнього твору; творчу уяву учнів, письмове та усне мовлення; розвивати вміння аналізу, синтезу; виховувати справжні цінності людського життя; критичне ставлення до себе та оточуючих, прагнення змінити світ на краще.

Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.

Форма уроку: укладання збірки (з ілюстраціями і власними творчими роботами).

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору учнів, роздатковий матеріал.

Я зовсім не хочу, щоб мою книжку читали задля розваги.

Антуан де Сент-Екзюпері

ХІД УРОКУ

І. Організація Класу

Іі. Мотивація Навчальної Діяльності

Жодна людина не приходить у світ просто так. Вона має своє призначення — знайти себе у Всесвіті, зрозуміти сенс життя.

Маленький принц разом із його творцем відкрив скарби мудрості, готовий ними поділитися зі всіма. Прочитавши притчу-казку Антуана де Сент-Екзюпері, ми стали мудрішими. І я пропоную вам поділитися своєю мудрістю з оточуючими. Що ви очікуєте від уроку і самих себе?

«Очікувані результати». Діти записують на стікерах очікувані результати і прикріплюють їх у нижній частині плакату «Дерево мудрості».


Ііі. Повідомлення Теми, Мети, Епіграфа Уроку

На уроці у нас незвичайне завдання — ми спробуємо укласти збірку «Шукайте серцем!», в яку вмістимо наше розуміння твору Антуана де Сент-Екзюпері, власне бачення героя, уроки, які отримали, відчуття, якими хочеться поділитися із цілим світом.

ІV. Систематизація Й Узагальнення Знань

І частина — «Книга вчить, як на світі жить»

1. Складання діаграми Вена

• Як визначається жанр твору Екзюпері? (Філософська казка-притча)

• Що єднає і різнить притчу і байку?

2. «Мозковий штурм»

Казкові мотиви у притчі Екзюпері.

Ми говорили, чому цей твір називається притчею, але не пояснили, чому це казка. Що казкового є у творі?

• Герой;

• казкові переміщення;

• розмовляють троянда, лис, змія;

• йдеться про добро і зло;

• розкриваються категорії, проблеми, що хвилюють і дорослих, і дітей;

• щасливий кінець.

3. Евристична бесіда

• Які проблеми порушує автор у творі? (Моральні, філософські)

• Чому автор звертається до жанру «філософська алегорична казка-притча»? У чому її особливості? (Філософська казка-притча — різновид жанру казки, для якого характерне узагальнення в притчових формах проблем буття людини й суспільства.


Філософській казці-притчі властиві:

• незначна кількість подій та персонажів;

• відсутність розлогого сюжетного руху;

• символічність образів та ситуацій;

• повчальний характер;

• велике значення підтексту.)

ІІ частина — «Умій сказати, умій і змовчати»

4. «Ланцюжок думок» (розгадування кросворду та пояснення символів — додаток 1)

Відгадавши слово, поясніть зміст цих алегоричних образів.

1. Кого першого зустрічає Маленький принц на Землі? (Змія)

2. З чим боровся хлопчик на своїй планеті? (Баобаб)

3. Хто відкрив Маленькому принцу істину: «Найголовнішого очима не побачиш»? (Лис)

4. Хто був захований у ящик? (Баранець)

5. Кого залишив Маленький принц на своїй планеті? (Троянда)

6. Хто жив на астероїді 326? (Честолюбець)

7. Хто запропонував Маленькому принцу стати міністром юстиції? (Король)

8. Якому з мешканців астероїдів було соромно? (Пияк)

9. Хто розводив поїзди? (Стрілочник)

10. Де потерпів аварію льотчик? (Пустеля)

11. Хто стверджував, що «книги з географії — найцінніші книги»? (Географ)

12. Який мешканець одного з астероїдів відзначався великою відповідальністю? (Ліхтарник)

13. На прохання Маленького принца льотчик малював… (Малюнки)

14. Де набрав льотчик води? (Криниця) Змія — чарівна сила, спокуса, мудрість. Баобаб — руйнації, зла, жорстокості. Лис — життєва мудрість.

Баранець — дитяча фантазія.

Троянда — друг, любов.

Честолюбець — пихатість.

Король — безглуздість.

Пияк — вади, пороки.

Стрілочник — вища сила, що керує долею людини.

Пустеля — самотність.

Географ — обмеженість.

Ліхтарник — обов’язковість.

Малюнки — світ дитинства, уява.


6. Бесіда

• Які ще символи ми не назвали? Що вони означають?

• Чому в казці багато алегоричних образів? (Стікери із надписами символів та їх значення прикріплюються на малюнки й вивішуються на дошці.)

III частина — «Мудрість казки-притчі»

7. Повідомлення учня-літературознавця

Афоризм — короткий влучний оригінальний вислів, узагальнена глибока думка, виражена в лаконічній формі.

8. Робота в парах

Завдання:

А) Дайте тлумачення афоризму.

Б) Доберіть прислів’я та приказки.

В) Оберіть ілюстрацію-символ.

• «Є таке правило. Прибрався сам уранці — ретельно прибери і свою планету».

• «Коли стає дуже сумно, приємно подивитись, як заходить сонце...».

• «Квіти слабенькі, думають, що з колючками вони страшні...».

• «Сам себе я хоч де можу судити».

• «Ці дорослі — таки дуже дивні люди».

• «А зіркам від тебе немає ніякої користі...».

• «З людьми теж одиноко».

• «Я розв’язую всі загадки».

• «... Я з ним потоваришував, і тепер він став єдиним у цілому світі».

• «... Добре бачить тільки серце. Найголовнішого очима не побачиш».

• «Люди завжди невдоволені там, де вони живуть».

• «Тільки діти знають, чого шукають».

• «Добре, коли є друг, навіть якщо треба вмерти».

• «Вода буває потрібна і серцю».

• «Пустеля гарна тим, що в ній десь криються джерела...».

• «Треба шукати серцем».

9. Презентація результатів роботи в парах

IV частина — «Не одежа красить людину, а добрі діла»

10. Читання творчих робіт учнів, написаних удома

• Після довгої подорожі Всесвітом.

• Повернення Маленького принца додому.


• Лист одному з героїв.

• Лист Антуану де Сент-Екзюпері.

11. Аналіз творів

• Чи сподобались вам твори учнів?

• Чи погоджуєтесь із думкою однокласників?

V. Підсумок Уроку, Оцінювання

1. «Одне речення»

«Маленький принц» — казка про…

2. «Очікувані результати»

Чи виправдалися ваші очікування, розмістіть свій стікер на від

повідному рівні «Дерева мудрості».

VI. Домашнє Завдання

Повторити вивчений матеріал за темою «Антуан де Сент-Екзюпері “Маленький принц”», підготуватись до тематичного оцінювання.

Додаток 1 Кросворд

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

Страницы: 1 2

Нужно скачать сочиненение? Жми и сохраняй - » Алегоричність та аф Ористичність казки-Притчі «маленький Принц». И в закладках появилось готовое сочинение.

Алегоричність та аф Ористичність казки-Притчі «маленький Принц».





загрузка...