«божественна комедія»

Мета: показати особливості періоду Проторенесансу в Італії,

Познайомити учнів з відомостями про життя і творчість Данте Аліг’єрі, з’ясувати місце його творчості в літературному процесі епохи та його внесок у розвиток літератури доби Середньовіччя, ознайомити учнів з морально-філософським змістом поеми, її художньою структурою, особливостями композиції та основними образами, проаналізувати першу пісню «Пекла»; розвивати навички дослідницької діяльності, виразного читання, образного мислення; виховувати інтерес та повагу до культурної спадщини людства, до вічних духовних цінностей людини.

Тип уроку: урок-подорож із елементами вивчення нового матеріалу.

Обладнання: портрет Данте, виставка книг письменника та книг про нього, репродукції фресок Джотто, картин Лео-нардо да Вінчі, С. Ботічеллі, музичний запис сонати Ф. Ліста «Після читання Данте», комп’ютер, картки з завданнями для групової роботи, таблиця «Художній світ «Божественної комедії».

ХІД УРОКУ

І. «Пекло»

У центрі художнього світу твору — Земля, у північній півкулі розташована глибока вирва Пекла, центр якої у середині Землі. У дев’яти колах Пекла страждають душі грішників, тут зображена картина людських вад і пороків:

1) перше коло — нехрещені немовлята й доброчесні християни;

2) друге коло — порушники шлюбної невірності: Франческа, Паоло;

3) третє коло — ненажери;


4) четверте коло — скнари і марнотратники;

5) п’яте коло — гнівні, нудні;

6) шосте коло — притулок єретиків;

7) коло сьоме — насильники всіх видів;

8) коло восьме — ошуканці, лицеміри, святокупці, хабарники, злодії, лукаві порадники, звідники і спокусники, призвідники розбрату, фальшивомонетники;

9) коло дев’яте — зрадники: Юда, Брут, Кассій. Найстрашніший гріх, на думку Данте, — зрада.

Іі. «чистилище»

У Південній півкулі розташована гора Чистилище, оточена з усіх боків океаном, разом із Передчистилищем і Земним Раєм тут також дев’ять кіл. У Передчистилищі очищуються душі померлих, не примирених з церквою, недбайливі, ті, що померли не своєю смертю. Тут знаходиться і долина земних владарів:

1) перше коло — пихаті;

2) друге коло — заздрісні;

3) третє коло — гнівливі;

4) четверте коло — ледачі;

5) п’яте коло — скнари;

6) шосте коло — обжерливі;

7) коло сьоме — осередок перелюбників. У Земному Раю Данте супроводжує Матильда, але тут уже

З’являється видіння Беатріче, яка буде супроводжувати героя до Раю — символу шляхетного кохання.

Ііі. «рай»

Навколо Землі рухаються Сонце і планети, вони також утворюють дев’ять кіл, на яких розташований небесний рай, де живуть у вічному блаженстві душі праведників:

1) перше небо — Місяця;

2) друге — Меркурія;

3) третє — Венери;

4) четверте — Сонця;

5) п’яте — Марса;

6) шосте небо — Юпітера;

7) сьоме небо — Сатурна;

8) восьме — небо непорушних зірок;

9) дев’яте — Кристалічне, або ангельських ієрархій. Десяте небо утворює Емпірей — помешкання божества, світ

Вічності. Останні пісні поеми описують утопічну картину раю,


Де сяють зірки, мерехтять різними кольорами відблиски вогненної ріки, розцвітають чарівні квіти. Данте змальовує Небесну Троянду — втілення християнських ідеалів, а у фіналі поеми герою з’являється видіння Бога і йому нарешті відкривається ідея Божественної любові, «що водить сонце й зорні стелі». Учні захищають схеми, зачитують крилаті вислови.

IV. Застосування Знань, Умінь, Навичок

Зупинка 4. Клас рідної школи

Літературний диктант

1) У якому місті народився Данте? (Флоренція)

2) Як звали дівчинку, в яку закохався поет? (Беатріче)

3) Скільки разів він бачив її? (Тричі)

4) Яку книгу написав Данте відразу після смерті коханої? («Нове життя»)

5) Яку політичну партію підтримував Аліг’єрі? (Гвельфи)

6) У якому університеті він здобув освіту? (Болонському)

7) Яке місто стало останнім прихисником митця? (Равенна)

8) Яку назву дав сам автор твору про подорож до потойбічного світу? («Комедія»)

9) У якому році він був опублікований під новою назвою? (1555)

10) Із скількох пісень складається цей твір? (100)

11) Хто з українських поетів перекладав поему українською мовою?

12) Що означає ім’я «Данте»? («Той, хто дарує»)

V. Підбиття Підсумків Уроку. Оцінювання

Усне опитування:

• У якому місті ми сьогодні побували?

• Чому Данте вимушений був жити у вигнанні?

• Що лежить в основі сюжету «Божественної комедії»?

• Як ви розумієте слова Ліни Костенко, винесені як епіграф уроку?

VI. Домашнє Завдання

1 група: усне малювання «Яким я уявляю Поета».

2 група: усне малювання «Яким я уявляю Вергілія».

3 група: усне малювання «Якою я уявляю Беатріче». Обґрунтувати відповіді.

1. Прочитати І і V пісні поеми, виписати героїв, скласти план.

2. Визначити авторську оцінку образів Франчески та Паоло.






Нужно скачать сочиненение? Жми и сохраняй - » «божественна комедія». И в закладках появилось готовое сочинение.

«божественна комедія».