Дантова оцінка історії графа уголіно. Духовний і моральний сенс подорожі героя

Мета: проаналізувати зміст XXXIII пісні «Пекла»; просте-

Жити неоднозначність образів та ситуацій, ставлення автора до образу графа Уголіно; розвивати навички аналізу художнього твору, вміння характеризувати художній образ, визначати художні засоби їх творення та висловлювати свою думку, пов’язувати історичні та літературні знання; виховувати співчуття, милосердя, повагу, інтерес до світоглядних проблем, до надбань світової культури.

Тип уроку: урок-дослідження художнього тексту з елементом поглибленого аналізу твору.

Форми роботи: повідомлення учнів, евристична бесіда, анкетування, «займи позицію», лекція вчителя, робота з таблицею, творча робота, розгадування криптограм.

Обладнання: ілюстрації до твору різних художників, картини, навіяні сюжетом «Божественної комедії», комп’ютер, творчі завдання.

Син Чоловічий іде, як написано про нього,

Та горе тому чоловікові,

Що зрадить Сина Чоловічого!

Ліпше було б тому чоловікові не народитись!

Біблія. Єв. від Матвія, 26:24

ХІД УРОКУ

I. Підготовка До Сприйняття Начальної Теми

Вступне слово вчителя. Кожен із нас знає Божі заповіді, намагається жити згідно з цими давніми правилами. Але інколи важко побороти свої людські почуття і свідомо не йти на порушення цих біблійних правил. Грішить кожна людина. «Хто не грішний, нехай першим кине в неї камінь», — так сказав Христос гонителям Магдалени, і ніхто з них не підняв більше на неї, бо всі відчували гріхи за собою. Управляти своєю поведінкою, контролювати себе ми в силі, хоча найчастіше аналізуємо не власну,


А чужу поведінку, засуджуючи вбивць, крадіїв, зрадників. Останні, на думку Данте, спокутують свій гріх у найжорстокі-шому, дев’ятому колі пекла.

II. Актуалізація Опорних Знань

• Скільки кіл має пекло?

• Хто потрапляє до нього?

• Про кого з грішників ми вже говорили на попередніх уроках?

• Як ставиться до них герой-Поет?

III. Мотивація Навчальної Діяльності.

Оголошення Теми, Мети Уроку

Слово вчителя. Сьогодні ми проаналізуємо XXXIII пісню «Пекла», дослідимо витоки зрадництва людини, розкриємо сутність людини й світу, визначимо своєрідність авторської позиції та християнські й античні традиції в творі, дізнаємося, які мистецькі роботи створені за мотивами «Божественної комедії».

IV. Опрацювання Нового Матеріалу

1. Творче завдання з елементом рольової гри

1-ша група учнів

Анкетування:

• Що, на вашу думку, є зрадою?

• Чи доводилося вам переживати зраду своїх інтересів, таємниць, переконань з боку знайомих, друзів, рідних?

• Які приклади зради в історії вам відомі?

• Чи зраджували ви коли-небудь?

• Як ви почувалися після цього? Чи намагалися виправити помилку?

• З якою метою ви або хтось інший іде на зраду?

2-га група учнів

Виписати деталі, які допомагають зрозуміти характери героїв, їх поступки, розкрити ідейно-художній зміст твору.

2. Літературознавчий коментар учителя

Дев’яте коло Пекла являє собою крижане озеро Коцит, де панує холод, вітер, вічна мерзлота. Коцит складається із чотирьох зон — концентричних кіл. У центрі — Люцифер. Ліричний герой Данте спочатку вступив на лід першого пояса, який називається Каїна, за іменем біблійного персонажа. Грішники вмерзли в лід до половини тіла і цокотять зубами об кригу, як птахи дзьобами.


Далі герой потрапляє у другу зону — Антеною, за іменем одного з троянських вождів, який у Гомера був позитивним героєм, але в легендах Середньовіччя став зрадником. В Антенорі перебувають і герої XXXIII пісні.

3. Робота над текстом XXXIII Пісні

1) Бесіда на сприйняття учнями XXXIII пісні «Пекла»:

• Назвіть головного героя пісні. (Граф Уголіно)

• Що з ним сталося? (Гризе череп архієпископа за те, що той його зрадив і кинув у в’язницю, де й замурував разом з дітьми.)

• Де знаходиться граф Уголіно та його сини? Чому?

• Знайдіть натуралістичні деталі в цій пісні і з’ясуйте їх роль у тексті. (Наприклад, як вони мало не поїли один одного, деталі надають епізоду напруженого драматизму, підкреслюють пекельні муки героїв.)

• Які ще персонажі згадуються тут? (Альберіго і Бранка д’Ор’я — зрадники друзів і співтрапезників, котрі вмерзли в лід.)

2) Бесіда евристичного характеру:

• Які почуття викликає у вас картина, описана на початку пісні? (Жах і співчуття)

• Як помер Уголіно? (Разом зі своїми дітьми він був замурований, помер від голоду разом зі своїми синами й онуками.)

• Як ставиться Поет до графа? (Історія графа, сповнена драматизму, до глибини душі вразила героя, він здригається, як і читачі, під час розповіді Уголіно.)

• У чому виявляється позиція автора-гуманіста?

• Який гріх спокутує Уголіно? Чому він опинився в одному поясі зі своїм ворогом? (Він зраджений архієпископом Руджієрі, який одночасно вів інтригу проти нього і його ворога; крім того, він сам зрадник, бо родом із гібелінської сім’ї, а перейшов на бік гвельфів.)

• Альберіг та Бранко д’Ор’я були ще живі за часів написання поеми, чому їх душі страждають у пеклі? (за його намовою був убитий його родич, якого Альберіг запросив до себе в гості, Бранко д’Ор’я також убив свого тестя; це було відомо Данте, він вважав, що в душі цих людей за життя вселився диявол, тому вони знаходяться в дев’ятому колі пекла.)

• Чому Поет відмовився полегшити страждання Альберігу? Чи всі гріхи треба прощати? (Поет вважає, що не слід прощати такий гріх, як зрада.)

Підсумки анкетування.


4. Творче завдання

Створення проблемної ситуації з елементами дискусії.

Чому ж Данте найтяжчим гріхом вважав зраду? Чому люди йдуть на такий крок? Що спонукає їх на це?

Діти висловлюють думки про те, що це заздрість, помста, користолюбство, тобто зрада є породженням інших гріхів.

5. Показ репродукції малюнка Г. Доре

«Уголіно із синами у в’язниці», усне малювання

• Опишіть образ графа Уголіно та його страждання.

• Що вдалося художнику передати у своєму творі?

6. Дослідження художнього твору з елементами

текстуального аналізу
XXXIII Пісні «Пекла» учнями

з метою визначення своєрідності авторської позиції

Усні висловлювання учнів розгорнутого характеру з власним баченням і розумінням прочитаного, підбором цитат (варіанти відповідей).

• У XXXIII пісні панує атмосфера смерті. Данте дуже виразно й емоційно змальовує долю Графа Уголіно та його дітей, які померли від голоду у вежі, куди їх кинув архієпископ Рудж’єрі. Сповідь головного героя яскраво змальовує в’язничний морок, благання дітей про допомогу, безвихідь ситуації. Розповідь від першої особи надає оповіді особливої експресивності, щирості.

• Хоча Уголіно теж опинився в Анте норі за зраду батьківщині, але ми співчуваємо йому, адже співчуває йому і сам Данте, звинувачуючи свої сучасників у вбивстві невинних синів Уголіно, у невиправданій жорстокості. Письменник справедливий у своєму вироку, наприклад:

О Пізо, ти ганьбиш весь край багатий, Де наше «і» так солодко бринить. Сусіди не спішать тебе карати, То хай Капрайя і Горгона вмить, Немов дві греблі, встануть в гирлі Арно, Щоб весь твій люд у хвилях потопить. Хоча граф Уголіно вмер немарно, Бо, зрадивши тебе, він замки здав, Але дітей морити — це ж почварно.

Вважаю, що досить вдало у перекладі вжито дієслова і ви

слови викривального змісту: «ганьбиш», «потопиш», «дітей

морити — це ж почварно». Перекладач дуже вдало відтворює

гнів автора «Божественної комедії», котрий, засуджуючи люд

ські вади, ніколи не забуває про людину, захищаючи її право

на волю і на життя.


Але ж Данте, хоча й співчуває Уголіно та його дітям, невбла

ганний до тих, хто заплямував свої руки кров’ю. Альберіго

і Бранка д’Ор’я не можуть розраховувати на співчуття автора, бо

їх зрада спричинила смерть людей. І прохання грішників зняти

крижані тягарі з їхніх очей Данте залишає без відповіді:

Йому ж орбіти я не зчистив очні:

З ним найшляхетніш — стати селюком.

І знову поет викриває своє суспільство:

О генуезці, розуми порочні,

Чого ще на собі вас держить світ?

Чому не пожирає вас, збиточні?

• Вважаю, що в межах однієї пісні Данте виявляє і справжнє милосердя і непримиренність до зрадників, адже за авторською позицією, зрада — найбільший гріх. Зважившись на зраду, ще живі люди потрапляють у полон до диявола, і ніщо не здатне врятувати їх душі.

Страницы: 1 2

Нужно скачать сочиненение? Жми и сохраняй - » Дантова оцінка історії графа уголіно. Духовний і моральний сенс подорожі героя. И в закладках появилось готовое сочинение.

Дантова оцінка історії графа уголіно. Духовний і моральний сенс подорожі героя.