ФРАНЧЕСКО ПЕТРАРКА. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА «КНИГИ ПІСЕНЬ»

Мета: ознайомити учнів з відомостями життя Ф. Петрарки,

Розкрити його творчий світ, допомогти засвоїти поняття «лірика», «сонет», розвивати творчі здібності учнів, уміння працювати з додатковою літературою, узагальнювати, аналізувати прочитане, виховувати інтерес до творчості Петрарки.

Обладнання: портрет Петрарки, підручник, тексти сонетів, партитура сонету, словник літературознавчих термінів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок.

Форма проведення: урок-репортаж.

Методи і прийоми: прес-конференція, творча лабораторія, складання опорно-логічної схеми, бесіда, виразне читання сонетів.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний Момент

II. Актуалізація Опорних Знань

1. Бесіда з учнями

• Де і коли започаткувалася культура Відродження? (Культура Відродження започаткувалася в третій половині ХІІІ ст. в Італії. Вона стала перехідним етапом та Новим часом)

• Чому ця епоха має таку назву? (Відродження в перекладі з французької мови «renaissance» означає розквіт, тому друга назва цієї доби — Ренесанс. Ця доба багата на нові ідеї, геніальні відкриття, мистецькі зміни. Саме в період Відродження сформувалась більшість світоглядних та естетичних моделей, які пануватимуть в Європі та Америці впродовж наступних століть)

III. Оголошення Теми, Мети, Епіграфа Уроку

Учитель. Прочитайте, будь ласка, тему сьогоднішнього уроку. Як би ви сформулювали мету нашого заняття? (Відповіді учнів)


А в кінці уроку визначимося, чи справдилися наші очікування, чи виконали ми поставлене завдання?

IV. Формування Нових Знань, Умінь Та Навичок

1. Слово вчителя (читає епіграф)

Сьогодні ми будемо говорити про Петрарку: митця, який природою щедро наділений, даром любові, жагою пізнання.

Франческо Петрарка — перший італійський гуманіст епохи Відродження, священик і папський дипломат, активний учасник тогочасного політичного життя, видатний учений європейського масштабу, славетний поет, закоханий в античність.

Та де можна дізнатися більше про митця, як не на його батьківщині?

Тому я передаю слово юнкорові нашої гімназійної газети «Ди-восвіт» (прізвище та ім’я), який зараз перебуває в Італії та надасть нам історичну довідку.

2. Ситуативне моделювання — рольова гра-репортаж

про Відродження в Італії

Доброго дня! Так, зараз я знаходжусь на батьківщині поета. Якою ж була країна за часів Петрарки?

Зручне географічне положення Італії на перетині торгівель-них шляхів між Заходом і Сходом сприяло тому, що вона стала безпосередньою спадкоємицею культури античності.

У країні виникли великі торгівельно-ремісничі центри з різними типами політичного устрою та самоврядування: Флоренція, Венеція, Генуя, Мілан. Авторитет і політичне значення мав Рим як центр католицької християнської церкви.

Проте державної єдності не було, існувала економічна і політична роздрібненість, точилися чвари між містами й областями, різними політичними партіями гвельфами (прибічники імператора Італії) та гібелінами (прибічники римського папи). Та, незважаючи на це, епоха Відродження в Італії подарувала світові Лео-нардо да Вінчі, Рафаеля, Мікеланджело, Данте, Боккаччо. Саме на цей період припадає життя і творчість Петрарки.

Зараз я перебуваю у Флоренції — центрі італійської гуманістичної культури XIII-ХІV ст.

Сьогодні юні петраркознавці зібралися тут на науково-практичну конференцію.

Ця зустріч обумовлена подією, яка відбулася 680 років тому, коли Петрарка вперше побачив жінку, що стала єдиним його коханням на все життя.

Отже, ми маємо змогу побувати на цьому заході.


3. Прес-конференція (рольова гра)

Головуючий. Починаємо прес-конференцію, присвячену життєвому і творчому шляху видатного італійського гуманіста епохи Відродження Франческо Петрарки. Ми серйозно готувалися до зустрічі з вами і сподіваємося, що наша робота буде плідною. Запрошуємо до розмови. (У розмові беруть участь чотири учні-«петраркознавці», які мали випереджальне завдання ознайомитися з життям і творчістю Ф. Петрарки, та представники ЗМІ — учні класу. Представник ЗМІ, перш ніж поставити питання, повинен себе назвати)

Представник ЗМІ. Скажіть, будь ласка, Петрарка — це справжнє ім’я чи псевдонім?

1-й учасник. Петрарка — це псевдонім, справжнє ім’я поета — Франческо Петракко. Але, закоханий в античність, він змінює його на Петрарка, що, на його думку, більше нагадувало римське ім’я.

Представник ЗМІ. Хотілося б почути відомості про родовід поета.

2-й учасник. Петрарка походить із стародавнього роду. Сім’я його поважна, але небагата. Його батьки — флорентійці за походженням, але вигнані з рідного краю до міста Ареццо у 1304 році. У цьому місті 20 липня 1304 року поет і народився.

Представник ЗМІ. Чи збереглися відомості про те, як зовні виглядав поет?

1-й учасник. Так, про свою зовнішність поет писав у «Листі до нащадків» (демонстрація портрета): «Моє тіло в юності було не дуже міцним, але напрочуд спритним. Зовні не вирізнявся красою, проте подобався у розквіті сил, колір обличчя був свіжий (між білим і смаглявим), очі живі й зір упродовж тривалого часу надзвичайно гострий, але після мого шістдесятиріччя він, усупереч сподіванням, настільки погіршав, що я змушений був, хоча й з відразою, носити окуляри. Тіло моє, що все життя не знало хвороб, здолала старість і оточила звичайною раттю недругів».

Представник ЗМІ. Яку освіту здобув Петрарка?

3-й учасник. Спочатку Петрарка відвідував школу в Авіньйоні, де вивчав граматику, діалектику та риторику. Потім навчання продовжилось у місті Монпельє (4 роки), після чого Фран-ческо стає студентом Болонського університету. Батько, будучи нотарем за фахом, хотів дати синові юридичну освіту. Сім років Петрарка вивчав юриспруденцію, але перевагу віддав поезії. Представник ЗМІ. Петрарку вважають мандрівником. Чому?

4-й учасник. Ф. Петрарка — людина активної дії. Часто мандрував по монастирях у пошуках старовинних рукописів. В одному з них він знайшов листи і промови Цицерона. Зробив їх


Надбанням людства. Став першим у Європі альпіністом, піднявшись на гірську вершину Мон-Ванту в Альпах. Побував у Франції, Німеччині. Ним керувало бажання все побачити. Здійснив свою мрію побувати в Римі. Після цієї подорожі він оселився в маленькій долині Заперти. (15 тис. кроків до Авіньйона) На той час йому виповнилося 34 роки.

Представник ЗМІ. Який був внутрішній світ Петрарки?

2-й учасник. На схилі свого життя Петрарка прийняв духовний сан, але обов’язків пастора не виконував, віддаючи перевагу поезії. Однак етика поета глибоко християнська: він засуджує гріхи, закликає до добра, покори Богові, морального вдосконалення. Водночас він висловлює і нові думки, які робили його першим гуманістом Європи: прагнення земного щастя, бути задоволеним собою і людьми. Високо цінував дружбу, добрі, приятельські стосунки, тому коло його друзів було дуже широким.

Представник ЗМІ. Чи можете підтвердити думку, що Ф. Пе-трарка — гарячий патріот Італії?

3-й учасник. Так. Він тяжко переживав запущеність і занепад великого Риму, які були спричинені «авіньйонським полоном» римських пап. Поет уважав, що римський папа мусить повернутися із Авіньйона до Риму і очолити боротьбу за об’єднання Італії.

Представник ЗМІ. Якою є творча спадщина Петрарки?

4-й учасник. Творчість Петрарки надзвичайно багато та різноманітна. Привертають увагу листи Петрарки. Збереглося понад 600 послань поета, написаних до різних осіб.

До наукової спадщини Петрарки увійшли історичні праці: «Про достопам’ятні речі» — історично-моральна енциклопедія, «Про ліки від доброї та поганої долі», «Про самостійне життя», географічна праця «Подорож до Сирії».

Серед поетичних творів, які забезпечили Петрарці всесвітню славу, стала поема «Тріумф» та збірка ліричних пісень «Канцо-ньєре».

Представник ЗМІ. Поет мріяв бути увінчаним лавровим вінком. Чи збулася його мрія?

1-й учасник. Мрія поета збулася. У 1374 році Петрарці одночасно запропонували коронування вінцем слави Рим та паризька Сорбона. Поет віддав перевагу Риму. 18 квітня його коронують лавровим вінцем на римському капітолії як найвидатнішого поета сучасності. Петрарка стає класиком за життя.

Представник ЗМІ. Де знаходиться останній притулок поета?

2-й учасник. Останній притулок поета — містечко Арква біля Падуї. Там він і помер 19 липня 1374 року за день до свого сімдесятиліття (за легендою з книгою та пером в руках), там


І похований. Здійснилася ще одна мрія Петрарки: закінчити життя і писати в одну мить! На могилі поета є напис «Тут його немає, шукайте його серед тих, хто шанує його ім’я».

Головуючий. Так, світові лишилися вірші, в яких вічно живе душа поета.

Дозвольте підбити підсумки нашої роботи. Ми вдячні всім за непідробний інтерес до постаті митця.

Від засідання прес-конференції переходимо до роботи секцій, які вивчали ліричну творчість Ф. Петрарки.

Страницы: 1 2

Нужно скачать сочиненение? Жми и сохраняй - » ФРАНЧЕСКО ПЕТРАРКА. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА «КНИГИ ПІСЕНЬ». И в закладках появилось готовое сочинение.

ФРАНЧЕСКО ПЕТРАРКА. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА «КНИГИ ПІСЕНЬ».