Ідея служіння митця народові в поемі «давня казка» лесі українки. Урок-розмова при свічі

Мета: ознайомити учнів зі змістом та проблематикою поеми Лесі Українки «Давня казка», допомогти з’ясувати ідейно-художній зміст твору; розвивати навички виразного читання ліро-епічних творів, їх аналізу, висловлення власної думки з приводу прочитаного, проведення аналогій із реальним життям; виховувати почуття людської гідності, честі та справедливості, вдячності, естетичний смак, повагу до творчої особистості.

Тип уроку: урок проблемного пошуку.

Обладнання: портрет письменниці, збірки її творів, ілюстрації до поеми, аудіозаписи, свічка, картки для роботи в групах та парах, наочність на дошці.

Форма проведення: урок-розмова при свічі.

Теорія літератури: ліро-епос, поема, художні образи, тема поета і поезії, антитеза.

ХІД УРОКУ

І. Мотивація Навчальної Діяльності Школярів

1. Вступне слово вчителя

Сьогодні у нас із вами не просто урок, а розмова при свічі, тож дозвольте мені запалити свічку, яка протягом уроку буде символізувати доволі коротке життя геніальної української поетеси Лесі Українки (запалює свічку), але цей маленький вогник надто палкий і здатний розпалити велике вогнище, яке палає і сьогодні — це незабутня творчість поетеси. Як ви вже могли переконатися, життєва поведінка, стійкі риси характеру Лесі Українки гідні бути за взірець для наступних поколінь. Її поезія багатогранна, сповнена громадянської мужності, вболівання за долю трудового народу.

(Прослуховування аудіозапису пісні Марії Бурмаки на слова старосвітської балади Івана Малковича «З янголом на плечі».)


Слово вчителя. Ви прослухали уривок пісні-балади на слова Івана Малковича «З янголом на плечі».

2. Асоціативне завдання

• Скажіть, будь ласка, з чим асоціюється у вас слово янгол? (відповіді учнів)

• Чи кожному на плече може сісти янгол? (Ні, тільки людям із відкритою душею, добрим та відданим, справжнім служителям свого народу. Людям, які розуміють своє значення на землі)

• Як сказав Мойсей Сапфір: «У метричних свідоцтвах пишуть, де людина народилася, і тільки не пишуть, для чого вона народилася».

• Чи замислювались ви над своїм значенням? (Так, я хочу бути…, щоб залишити по собі слід, щоб…)

• Бог наділив людину правом життєвого вибору. Тому кожен із нас рано чи пізно замислюється над тим, навіщо існує, для чого живе. У чому ж полягає сенс життя?

II. Оголошення Теми Й Мети Уроку

Ми не даремно розпочали урок із роздумів про сенс життя кожної людини. Перед кожним митцем рано чи пізно постає питання: яке значення має він та його поезія для суспільства, чи може він вплинути на вирішення як проблем свого часу, так і «вічних», загальнолюдських проблем. Це питання було актуальним і для Лесі Українки, тому вона в художній формі, засобами поезії намагається довести, якою великою є роль мистецтва слова та справжнього митця, котрий уболіває за долю народу.

Це та багато інших питань ми обговоримо на сьогоднішньому уроці, бо тема нашого уроку: «Ідея служіння митця народові в поемі «Давня казка» Лесі Українки». Запишіть її у зошити.

III. Сприйняття Й Засвоєння Учнями

навчального
Матеріалу

Перевірка засвоєння учнями змісту твору.

1. Бліц-опитування

Вдома ви прочитали «Давню казку» Лесі Українки, тож скажіть, до якого жанру належить цей твір? («Давня казка» — це поема)

• А що таке поема?

• Які поеми ви ще знаєте? («Іван Вишенський» І. Франка) Поема — це ліро-епічний віршований твір, у якому зображені

Значні події і яскраві характери, а розповідь героїв супроводжується розкриттям авторських переживань і роздумів.


Учитель. Тож, звертаємось до тексту «Давньої казки». Протягом уроку ви будете заповнювати таблиці, у які записуватимете риси характеру головних героїв

• А хто може назвати головних героїв поеми? (Поет та граф Бертольдо)

• Де і в який час відбуваються описані в поемі події? (Події перенесені в невідому країну, час не окреслюється, та, мабуть, це час, коли пани мали владу над простим людом)

• Як ви гадаєте, чому Леся Українка дає поемі назву «казка»? Що казкового ви побачили у тексті? (Розпочинається поема такими рядками:

Десь, колись, в якійсь країні Проживав поет нещасний, Тільки мав талан до вiршiв, Не позичений, а власний.

Саме такий початок твору схожий на казку)

• Після знайомства з героями ви можете сказати, кому з них на плече міг би сісти янгол? (Звісно, поетові, бо саме пісні поета мають велике значення та вплив для народу)

• То ж не забувайте записувати риси характеру героїв у таблиці.

2. Продовжіть мою думку

Під час читання тексту, ви зустрілися з такими словами: пиха, мандоліна, сірома. А як ви розумієте такі слова як талан і талант? Складіть з останніми речення. (Відповіді учнів)

А зараз спробуємо перевірити, як ви прочитали та зрозуміли текст поеми. Граємо у гру «Продовжте мою думку». Кожній групі я даю цитати з поеми «Давня казка», упорядкуйте (розташуйте) їх відповідно до тексту та продовжіть розповіддю сюжету. (Цитати учні розташовують на дошці, виходячи по троє з кожної групи та зачитуючи свої.)

1

Попереду їхав лицар, Та лихий такий, крий боже! «Бачте,— крикнув,— що за птиця! Чи не встав би ти, небоже?»

2

Що за диво! Під віконце Хтось помалу підступає. Тут поет не втерпів: «Хто там? — Невідомого питає.


3

Всіх приймали, всіх вітали, Всім уміли догодити, Тільки нашого поета Пан забувся запросити.

4

Забажалось королеві Звоювать чужеє царство, Розіслав він скрізь герольдів На війну скликать лицарство.

5

Трудно навіть розказати, Що за лихо стало в краю,— Люди мучились, як в пеклі, Пан втішався, як у раю.

6

Ось одного разу чує Граф лихі, тривожні вісті: Донесла йому сторожа, Що не все спокійно в місті;

7

Я його талан співацький Так високо поважаю, Що співцем своїм придворним Я зробить його бажаю.

8

Золотих не хочу лаврів, — З ними щастя не здобуду. Як я ними увінчаюсь, То поетом вже не буду.

9

Так довіку у темниці Довелось поету жити, За тюремний спів він мусив Головою наложити.

10

Здійнялось повстання в краю, І Бертольда вбили люде, Та й гадали, що в країні Більш неволі вже не буде.

11

І Тепер нащадки графські Тюрми міцнії будують,


А поетовi нащадки Слово гостреє гартують.

12

А коли вiйна скiнчиться Того дiла й того слова, То скiнчиться давня казка, А настане правда нова.

Якими у вашій уяві постають герої поеми? Запишіть свої міркування у квиток-характеристику. (Поет — сміливий; граф — гордівливий, владний)

3. Слово вчителя

Свою поему Леся Українка побудувала на різкому протиставленні головних героїв: з одного боку поет, а з другого — граф Бертольдо. Саме такий засіб поетичного синтаксису називається антитезою. Прочитайте визначення антитези. Запишіть визначення антитези у зошити.

А щоб чіткіше уявити героїв поеми, спробуємо перевтілитися в них та розіграти діалоги. Хто хоче випробувати себе у акторському ремеслі? Поки наші герої готуються, пригадайте ту пісню, яка допомогла воїнам отримати перемогу. Знайдіть її у тексті, та давайте виразно її прочитаємо. Хто може пояснити, який прийом використав поет у цій пісні і як вона допомогла воїнам? (Аналіз пісні.) Тож наші актори готові, надаємо їм слово.

Ось ми і на власні очі побачили героїв поеми, як ви гадаєте, для чого живе поет? (Щоб нести слово в народ) А Граф? (Щоб збагатитися) Так кого ж обере янгол і кому буде допомагати? (Поетові) Скажіть, а що незвичайного у самій побудові поеми? (Багато діалогів, мабуть, поетеса хотіла передати стан героїв саме через їхні діалоги)

4. Складання інформаційного ґрона

Складіть інформаційні ґрона до слів «поет» та «граф». (Учні на заготовлених аркушах пишуть слова-асоціації та закріплюють на дошці; І та ІІІ групи — поет (іменники); ІІ та ІV — граф (прикметники))

• А тепер зачитайте риси характеру, які ви записали протягом уроку до характеристик головних героїв поеми.

• Бачите, які зовсім різні постаті поставила Леся Українка на одні терези. Як ви думаєте, навіщо поетеса використала цей прийом? (Щоб яскравіше показати роль поета та пісні для народу)


Граф Бертольд теж розуміє силу пісні. Вона допомогла йому завоювати серце дівчини, перемогти ворога. Тому він намагається купити поета, прибрати його до рук, зробити слухняним знаряддям. Тільки так можна покласти край його гострим пісням, які розкривають людям очі на їхнє безправне становище. Та поет із гідністю відкидає облесливі обіцянки:

Не поет, у кого думки Не літають вільно в світі, А заплутались навіки В золотії тонкі сіті.

Страницы: 1 2

Нужно скачать сочиненение? Жми и сохраняй - » Ідея служіння митця народові в поемі «давня казка» лесі українки. Урок-розмова при свічі. И в закладках появилось готовое сочинение.

Ідея служіння митця народові в поемі «давня казка» лесі українки. Урок-розмова при свічі.