Маршак. «дванадцять місяців»

Мета: розкрити протиставлення образів пасербиці, ма-

Чухи та її рідної дочки як втілення конфлікту добра і зла; порівняти образи пасербиці та королеви; розвивати навички характеристики персонажа з використанням цитатного матеріалу, вміння порівнювати образи героїв; навички виразного читання, інсценізації, рольової гри, аналізу ситуації, розвивати критичне мислення, усне мовлення; виховувати щирість, доброту, ввічливість, працелюбність, готовність прийти на допомогу.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет С. Я. Маршака, медіа-слайди, малюнки учнів до твору, роздатковий матеріал, кошик, проліски із прислів’ями.

Якщо ти тільки захочеш, якщо ти будеш хорошим, чистим і чесним, то заквітнуть для тебе проліски і в січні…

М. Алігер.

ХІД УРОКУ

І. Організація Класу

1. Рефлексія на початку уроку

Доброго дня, сідайте. Cпробуйте відгадати мою загадку:

Із лози сплітається,

Все в нього складається:

І грибочки, і горішки,

Всякі ягоди і шишки. (Кошик)

2. Асоціації

Які асоціації виникають у вас, коли ви дивитесь на кошик? Запишіть їх. (Великдень, Пасха, Різдво, гриби, проліски, «Дванадцять місяців» С. Я. Маршака)

Сьогодні на уроці ми вирушимо на пошуки мудрості, зберемо її в цей кошик. А зараз перевіримо ваші знання про драматичний


Твір С. Я. Маршака «Дванадцять місяців» та події, які в ньому відбуваються.

Іі. Перевірка Домашнього Завдання

1. «Павутиння». Індивідуальне завдання біля дошки

І перше, що ми повторимо, — ознаки казки. З’єднайте поняття лівого і правого стовпчика.

Казка

Баба і дочка стали собаками

Мандрівний сюжет

Швидка зміна пір року

Чарівні помічники

Перстень

Чарівний предмет

Розповідний твір про вигадані, фантастичні події, які сприймаються і переживаються як реальні

Чарівне перетворення

Дванадцять місяців

Чарівні події

Який трапляється в літературах різних народів

2. Розгадування кросворду.

Індивідуальне завдання біля дошки (додаток 1) По горизонталі: 1. Закінчена частина драматичного твору чи театральної вистави. 2. Останні слова актора, після яких починає говорити інший актор. 3. Авторські пояснення. 4. Промова одного персонажа. 5. Літературний твір, призначений для постановки на сцені. 6. Окремі частини, з яких складаються дії. 7. Як називаються перерви між діями? По вертикалі: 1. Твори, призначені не лише для читання, а й для постановки на сцені.

1

2

3

4

5

6

7

3. «Порушена послідовність». Робота в групах

Розмістіть пункти плану в правильній послідовності. Діти стають біля дошки, тримаючи в руках картки із пунктами плану, розміщеними в потрібній послідовності.


1-ша група

2

Королева — теж сирітка

3

«Я вам зараз ялиночку одну покажу»

1

Зустріч пасербиці із солдатом

6

Наказ королеви про новий закон природи

5

Знання таблиці множення

4

Урок правопису королеви

2-га група

3

Пасербиця відігрілася біля багаття братів-місяців

5

Каблучка від Квітня на спогад

4

Рішення місяців допомогти сироті

1

Боязко вмирати

7

Викрадення каблучки

6

Повернення додому з пролісками

2

Білка не дала заснути

3-тя група

3

Королівський двір у лісі

1

Новий рік скасовано

2

Наказ королеви виконано — проліски у палаці

4

Відмова пасербиці показати дорогу до пролісків

6

Перетворення баби та дочки на собак

7

Подарунок пасербиці від місяців

5

Чарівні зміни у природі

Ііі. Повідомлення Теми, Мети, Епіграфа Уроку, Мотивація Навчальної Діяльності

ІV. Сприйняття І Засвоєння Нового Матеріалу

1. «Мозковий штурм»

Складання схеми «Особливості розкриття характеру героя в драматичному творі» у вигляді проліска:

• зовнішність;

• учинки;


• мова;

• репліки персонажів.

Саме пролісок — ніжна і тендітна квітка — став причиною випробувань головної героїні.

2. Гра «Вгадай героя за його словами»

• «Амуніція в тебе другого строку». (Солдат)

• «Робітниця — золоті руки». (Сусіди)

• «Вона ж хитра, підлеститись уміє». (Баба)

• «І хусточка на ній та сама дірява, й черевички плохенькі, ті, що вдень на ній були». (Січень)

• «Ще й сонце не встане, а вона вже навколішки коло грядки — поле, підв’язує, гусінь оббирає. У ліс прийде — гілки дурно не зломить». (Липень)

• «Так, хороша дівчина. Кращої хазяйки ніде не знайдеш». (Вересень)

• «Я б із нею цілий вік не розлучався». (Квітень)

3. Евристична бесіда

• Про кого йшлося в цих цитатах?

• Що ми дізнались про пасербицю зі слів інших персонажів казки? (Про її зовнішність — вона красива, але погано вдягнена. Про її якості — працелюбна, любить природу, береже її.)

• Чи зі всіма ви погоджуєтесь? Чому?

4. Презентація творчого проекту групою «Пролісок»

Група отримувала випереджувальне завдання: створити творчий проект «Як баба та дочка відправляли пасербицю в ліс». Дочка перебирає кошики.

Дочка. Мабуть, посміятися з нас схотіла королева. Пролісків не знайти у лісі. Ні, піду — та й усе. Хіба ж пощастить колись до палацу потрапити, до самої королеви на свято? Та ще цілий кошик золота дадуть.

Баба. Замерзнеш у лісі!

Дочка. Ну, так ви самі до лісу йдіть, наберіть пролісків, а я їх до палацу віднесу.

Баба. Чи ж тобі, донечко, рідної матері не шкода?

Дочка. Та хоч і шкода вас, та й золота шкода, а ще більше себе шкода!

Баба. Хороша дочка, що й казати! У таку негоду хазяїн собаки на вулицю не вижене, а вона матір жене.

Заходить пасербиця з вулиці, струшує сніг.


Пасербиця. Так мете, що ні землі, ні неба не видно. Наче по хмарах ідеш. Ледве додому добралася.

Дочка. Треба тобі ще до лісу збігати.

Пасербиця. До лісу? Чого?

Дочка. По проліски!

Пасербиця. (Сміючись) Хіба що по проліски! У таку віхолу! А я відразу й не добрала, що ти жартуєш. Злякалася: нині й загинути неважко — сніг так і валить, так і кружляє.

Дочка. Я й не жартую.

Пасербиця. Невже ж вам мене зовсім-зовсім не шкода? Загину я в лісі.

Дочка. А що ж, мені замість тебе до лісу йти?

Страницы: 1 2 3

Нужно скачать сочиненение? Жми и сохраняй - » Маршак. «дванадцять місяців». И в закладках появилось готовое сочинение.

Маршак. «дванадцять місяців».