Томас манн. Новела «маріо і чарівник»

Мета: проаналізувати ідейно-художні особливості новели,

Визначити проблематику твору, лейтмотив, роль і значення деталі, розуміти новаторство Т. Манна; розвивати творчі здібності глибокого «занурення» в текст та його осмислення, вміння мислити логічно, аналізувати, співставляти факти; виховувати почуття особистої гідності, гуманізм.

Обладнання: портрет письменника; комп’ютер, мультимедійний проектор, екран.

Моральність і життя — єдине ціле.

Мораль — опора життя,

Моральна людина є справжнім громадянином життя.

Т. Манн

ХІД УРОКУ

І. Організаційний Момент. Емоційна Хвилина

Демонстрація слайдів видатних архітектурних пам’ятників, живопису, скульптури; звучить музичний фрагмент П. Чайков-ського «Лебедине озеро».

Слово вчителя. Ляйбніц стверджував, що Бог створив найкращий із світів. До висот божественної краси піднявся розум та дух людини. Але раптом ХХ століття показало зовсім інше обличчя homo sapiens. Томас Манн був одним із тих письменників, хто застерігав та попереджував про катастрофу.

Іі. Актуалізація Опорних Знань

Бесіда

• Які події лягли в основу новели «Маріо і чарівник»?

• Дайте визначення та назвіть основні ознаки новели.

• Що таке лейтмотив?

Ііі. Оголошення Теми, Мети Уроку; Коментар Епіграфа

Яка композиційна побудова новели? (Композиція відповідає

законам новели — дуже чітка. У той же час трьом умов

ним частинам новели відповідає п’ять сюжетних елементів.


Але третя частина твору (сеанс Чіполли) Має водночас свої сюжетні елементи: експозицію, зав’язку, розвиток дії, кульмінацію та розв’язку.)

Композиція новели Т. Манна «Маріо і чарівник»


І частина

Курорт Торре ді Венере

Експозиція Знайомство з курортним містечком




Зав’язка Передача психологічно напруженої дії

Розвиток дії

Загострення конфлікту

З представниками родини

Кульмінація

Демонстрація гіпнотизером

Чіполлою своїх прагнень

Розв’язка Індивідуалістичний протест проти знецінення почуттів




IV. Робота Над Дослідженням Тексту Новели (Заглиблення В Текст)

Якими почуттями проникнуті перші рядки новели? (Перші рядки створюють тривожну атмосферу і налаштовують читача на трагічну розв’язку подій. Ключовими словами цього епізоду є: «гнітюче почуття», «злість, роздратування», «страхітливим», «фатально», «лиховісний дух» та ін. Вони звучать дисонансом до того, що мова йде про відпочинок на італійському курорті.)

Чому Т. Манн в першому абзаці розповідає весь зміст новели? Чи порушує це закони новелістики? З якою метою він це робить? (Кінець новели має бути несподіваним. Новаторство Т. Манна в цьому випадку полягає в тому, що він не приховує відразу кінця, створюючи атмосферу тривоги і зосереджуючи всю увагу на змісті, роздумах; тим самим акцентуючи їх неймовірну актуальність і невідкладність їх з’ясування.) Яким автор змальовує курорт Торре ді Венере? Що означає назва? Яке символічне значення деталі, що «між іншим,


Давно вже й сліду не лишилося від тієї вежі, що дала йому назву»? («Ідилічний куточок», «сховище для тих, хто любить самоту» перетворився на «ярмарок світської суєти»; Вежа Венери зруйнована зневірою в богів, смертю богів, що наштовхує на думку: «Кому моляться сьогодні ці люди?») Який художній прийом використовує автор при змалюванні зміни курорту та власних надій на відпочинок і реалій, що зустріли оповідача? (Антитезою є змальовані зміни, що відбулися на курорті: «ідилічний куточок» — «ярмарок світської метушні», прихована антитеза і в описі надії на спокійний тихий відпочинок в ідилічному тихому місці та розчаруванням і роздратуванням від гамору, метушні на перетвореного на відділення великого сусіднього курорту затишного місця.) Перечитайте опис курорту Торре у липні й серпні. Яка звукова, кольорова картина постає перед читачем? В якій художній манері описано морський пляж? Які почуття він викликає? (Автор створює картину метушні та гамору в основному на звуковому рівні: «кишать купальники, які галасують, сваряться…», «охриплі голоси матерів», «дзвінкі дитячі імена», «хрипкі, по-південному протяглі голоси» торговців. Усе це скоріше викликає втому та роздратування, як у оповідача, так і в читача. До всього ж додає гнітючого настрою згадка про сонце, що «немилосердно обпалює потилиці». Опис створено мазками, натяками, а читач в своїй уяві відтворює цільну картину безликого і суєтного життя. Така манера письма є імпресіоністичною, коли опис здійснюється мазками основних кольорів, а глядач «збирає» їх певний пейзаж з відтінками та лініями. (Доцільно порівняти з картинами імпресіоністів, наприклад, А. Сіслея «Берег річки в Сен-Мамме», та О. Ренуара «Ла Гренуйер».)

Чому автор зауважує, що серпень несприятливий для відпочинку чужинців? Чи це пов’язано лише з великою кількістю відпочиваючих? (Головна причина криється, за словами автора, не в тому, що велика кількість місцевих і приїжджих, а в особливому ставленні до «чужинців», «…в серпні чужинець почуває себе ізольованим, ніби гостем нижчого ґатунку серед флорентійського та римського товариства».) Як цей висновок підтверджують подальші події? (Переказ і аналіз епізоду про відмову в Гранд-готелі пересадити сім’ю оповідача за столики з ліхтариками, які сподобались дітям, мотивуючи це тим, що «ті затишні місця тримають для наших клієнтів».)


Чому, на вашу думку, оповідач не з’ясовує, кого називають «своїми», та не наполягає на своєму? Як це характеризує оповідача? (Оповідач людина вихована, інтелігентна, намагається уникати конфліктів, не думати про погане, часто бере вину на себе, пояснюючи ситуацію своїм настроєм.) Які були зовнішні та більш глибокі приховані причини переїзду сім’ї оповідача з Гранд-готелю до пансіонату «Елеонора»? (Залишки коклюшу у дівчинки були лише приводом для відсе-лення від римської аристократки, це підтверджує і висновок лікаря, про який згадує автор. Насправді ж це була «сутичка з ницістю, наївним зловживанням владою, несправедливістю, жалюгідним підлабузництвом».

Перечитайте почуття, які переповнюють оповідача. Як вони характеризують його? (Оповідача переповнюють почуття прикрості, обурення, пригніченості. Він спочатку шукає причину прикростей в своїй знервованості, довго не може їх забути, дратується, «марно сушить собі голову речами, які трапляються завжди, на кожному кроці». Поступово змушений признати, що всі ці прикрості невипадкові, що вони є результатом хвороби італійської нації. Оповідач людина творча, думаюча, але в цій ситуації потерпає від своїх чеснот, так як чесноти визначаються походженням, належністю до певного народу.)

Яким було життя в пансіонаті «Елеонора» після пихатого Гранд-готелю?

Хто була його господиня? Як культ актриси Дузе, що панував у пансіонаті сеньйори Анджольері, пов’язаний із загальною атмосферою курортного містечка? (Поклоніння актрисі Дузе є теж пошуком кумира, бога на землі. Це не захоплює нашого героя, але він терпимо ставиться до культового поклоніння хазяйки. Ця деталь посилює думку, що з італійською нацією відбувається щось недобре. Пізніше оповідач прямо скаже, що «ці люди…пережили нервовий струс, щось схоже на хворобу, прикру, але, мабуть, неминучу».)

Яке ідейне та композиційне значення опису неймовірної спеки після нібито вирішення всіх конфліктів? Поясніть згадку про те, що тут «розцвіла культура людства»? (Композиційно цей опис є емоційною зав’язкою, він змушує знову насторожитись читача, який заспокоївся після усунення неприємностей. Автор нагадує, що конфлікт не вирішено, він попереду, і масштаби його такі великі, як «нависаюча порожнеча неба», що давить. Образи сонця і спеки загрозливі: «спека


Страницы: 1 2 3

Нужно скачать сочиненение? Жми и сохраняй - » Томас манн. Новела «маріо і чарівник». И в закладках появилось готовое сочинение.

Томас манн. Новела «маріо і чарівник».