УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. Р. ГОРАК «ТРИЧІ МЕНІ ЯВЛЯЛАСЯ ЛЮБОВ»

Мета: поглибити уявлення учнів про особистість І. Я. Франка не

Тільки як великого поета і громадського діяча, а й ніжної людини, яка прагнула знайти в житті справжнє кохання; відкрити учням світ його людських почуттів і страждань, прагнення особистого щастя; розвивати читацькі навички учнів, вміння аналізувати та коментувати прочитане; виховувати в учнів уміння поважати і цінувати людські почуття.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Форма заняття: зустріч у літературній вітальні.

Обладнання: мультимедійна презентація, твір Р. Горака «Тричі мені являлася любов».

ХІД УРОКУ

І. Мотивація Навчальної Діяльності Учнів

1. вступне слово вчителя

Особисте життя, стосунки митців зі своїми близькими, друзями допомагають глибше зрозуміти їх твори. Ви вже познайомились із біографією І. Я. Франка, пізнали його складні життєві перипетії, частково знайомі з його творами. Щоб глибше зрозуміти Франка-лірика, ви мали прочитати книгу Романа Горака «Тричі мені являлася любов».

2. повідомлення теми, мети, епіграфа уроку

Роботі з цим твором і буде присвячено наш урок. Метою є поглиблення уявлення про особистість І. Я. Франка не тільки як великого поета і громадського діяча, а й ніжної людини, яка прагнула знайти в житті справжнє кохання; відкрити світ його людських почуттів і страждань, прагнення особистого щастя; розвивати читацькі навики, вміння аналізувати та коментувати прочитане; виховувати уміння поважати і цінувати людські почуття.

Епіграфом уроку використаємо такі слова І. Я. Франка:

Що щастя? Се ж ілюзія, Се привид, тінь, омана... О ти, ілюзіє моя... Зрадлива і кохана!


Спробуємо осмислити їх і поміркувати над проблемним запитанням: чи був щасливий Іван Якович в особистому житті?

II. Актуалізація Опорних Знань Учнів

1. вступне слово вчителя

— Любов... Яке містке слово! У ньому — ціле життя Івана Франка. З любові до батька й матері народилася в нього любов до життя, прагнення пізнати світ... Любов до книги дала йому глибокі знання в царині багатьох наук: філософії, психології, іноземних мов, літератури. Любов до праці зробила його титаном, велетом духу, одним із найбільш високоосвічених людей того часу не тільки в Галичині, а й у всій Україні. А любов до жінок окрилила його духовно, піднесла лірику на найвищий щабель романтичності. Кохання писалося серцем, вкривалося словами невимовного болю і хвилями-рядочками безмежного щастя. «Тричі мені являлася любов»,— зізнається поет, і три жмутки віршів із збірки «Зів’яле листя» вже давно стали шедеврами світової любовної лірики. Використавши назву вірша Франка, Роман Горак створює повість із такою ж назвою.

2. Бесіда з учнями

• Що ви можете сказати про композицію повісті?

• Які назви має кожна з частин? (Частина перша «Одна несміла, як лілея, біла...», частина друга «Явилась друга — гордая княгиня...», частина третя — «Явилась третя...— і очам приємно...», частина четверта — «Жінка, котра була поруч...»)

III. Сприйняття Й Засвоєння Учнями Навчального Матеріалу

1. слово вчителя

Погортаємо сторінки Горакового роману, а разом із ними і життя Івана Франка.

Ольга Рошкевич... Перша любов Франкова. Проглянемо відеофраг-мент про першу героїню нашого роману — лолинську красуню Ольгу, щоб дізнатися про першу зустріч.

2. Перегляд відеофрагменту «рошкевич ольга — 1» (2 хв 25 с)

3. Бесіда з учнями

Що Вам відомо про Ольгу з прочитаного роману? (Ольга Рошкевич із

родини священика Михайла Рошкевича. Дівчина досить освічена, знала

німецьку і французьку мови. Перший раз Франко побачив Ольгу, коли їй

було 20 років, 1874 року. Франко радив Ользі та її сестрі Михайлині

братися до літературної діяльності. Друкуючи свої етнографічні записи,

вона підписувалася псевдонімом «Надежда». Їй посвятив Франко свою

першу книжку «Баляди і розкази», видану 1876 року)


Франко покохав Ольгу з першого погляду, а чи відповіла вона взаємністю? (Відповіді учнів) Як підтвердження ваших слів — наступний відеофрагмент «Рошке-

Вич Ольга — 2» (1 хв 14 с).

Якби можна була пройти крізь час і простір. Якби можна було...

Що б нам розповіла Ольга?

4. рольова гра

Темрява. Світло направлене на Ольгу — дівчину, що виконує її роль.

— Це були блаженні хвилі для мене й Івана, коли людина з людиною

сходиться думками, подає дружньо руку на полі найсвятіших поривань.

Тільки Іван Якович своїми палкими розмовами про життя народу зумів

нас із сестрою Михайлиною повернути обличчям до реального життя,

зробив наше життя цікавим, сповненим змісту. А я не могла стямитися

від щастя! Невже Господь такий милостивий до мене? Невже я буду іти

пліч-о-пліч все життя з людиною, якою не просто захоплююся, пова

жаю, а яку до нестями кохаю? Нещастя впало на нас раптово... Франко

був заарештований «за соціалізм». У нашім домі було проведено обшук.

По околиці поповзли чутки, що Іван Франко страшний злочинець. Репу

тація мого шанованого батька катастрофічно падала. А я стала «притчею

во язицях». Боже! Ліпше б на мою голову посипалося каміння, здається,

його удари у мене б стало сили стерпіти. Але злі чутки, облудні плітки,

наговори, мовляв: іч яка грамотна, за розумного хотіла вийти заміж —

а ледь не вийшла за злочинця,— я не мала сили того винести.

А мій батько наказав мені раз і назавжди викинути з голови і викреслити зі свого життя Івана Яковича. Я спробувала не покоритися волі батька, твердо промовила: «Або Франко, або монастир». Не судилося...

Виходить зі сцени.

5. слово вчителя

— Та чи міг хто встояти перед волею Михайла Рошкевича — жор

стокого в поведінці, від гніву якого в хаті всі тремтіли?! Спочатку Оль

га находить змогу посилати листи Франку. У їх листах ще повно надії

на спільне життя і щасливе майбутнє. У кожному рядку рясніє від слів

«кохання», «коханий», «кохана», «любимий». Але час спливає, і Ольга

починає боятися за своє щастя. А, може, Іван, зміниться, закине ту свою

роботу, щоб тільки могли побратися? Та Франко не зрозумів Ольги. Він

не міг припустити думки, що для свого особистого щастя мав покинути

свої переконання...

6. Бесіда з учнями

— Як же складається подальше особисте життя Ольги?

Учень. У домі Ольги кожен день сварки. Мати дівчини нарікає на свою долю, що нагородила її такою дочкою, на котру тепер показують пальцями


І з котрої сміються горобці... А про батька вже не варто й говорити... І ось одного дня в Лолині, в домі Рошкевичів, з’являється Володимир Озар-кевич, син посла, громадського діяча, який зовсім несподівано просить у батьків руку... Ольги. Дівчина довго і слухати не хотіла про Володимира. Та зрештою дає свою згоду і виходить заміж за Озаркевича, сподіваючись звільнитися від деспотії батька. Шлюб Ольги з Володимиром Озаркевичем було укладено в Лолині 14 вересня 1879 року. Довго ніхто не міг зрозуміти, що змусило Озаркевича одружитися на дочці збіднілого священика, яка до того ж мала ще підупалу репутацію. Тільки потім все стало ясно. Володимир свідомо, нехтуючи своєю кар’єрою, переносячи глузування близьких, простягнув руку колишній Франковій нареченій. Простягнув із поваги і пошани до Франка. А його дім завжди був відкритий для друзів Франка.

Учитель. Та все ж для Франка заміжжя Ольги було ударом. «А чи справді-таки Ольга його любила?» — закрадаються сумніви в душу поета і виливаються на папір такі рядки поезії. Послухаймо їх.

Учень

І ти лукавила зо мною! Ах ангельські слова твої Були лиш облиском брехні! І ти лукавила зо мною! Ох, чи не в сні Любились щиро ми з тобою? І серце бідне рвесь у мні, Що ти злукавила зо мною!..

Учениця

Я не лукавила з тобою, Клянуся правдою святою! Я чесно думала й робила, Та доля нас лиха слідила. Що щирая любов долала, Вона на лихо повертала; Що чиста щирість говорила, Вона в брехню перетворила, Аж поки нас не розлучила.

Учень

Та під пліною золотою Ховались скази мідяні, І цвіт, розцвілий навесні, Під пишнотою золотою Крив черв’яка! Ох, чи не в сні Любились щиро ми з тобою? І серце бідне рвесь у мні, Що ти лукавила зо мною!


Учениця

Ти ж думаєш, я не терпіла,

В новії зв’язки радо бігла?

Ти ж думаєш, я сліз не лила;

По ночах темних не тужила?

Не я лукавила з тобою,

А все лукавство в нашім строю —

Дороги наші віддалила.

Учитель. У повісті «Тричі мені являлася любов» є багато листів Івана Яковича. Михайло Возняк назвав листування Івана Франка з Ольгою Рошкевич «неоціненним джерелом для дослідження поступового розвитку світогляду Франка, його творчості і творчого зростання». Готуючись до уроку, ви мали індивідуальні завдання, зокрема підготувати повідомлення про листи Івана Яковича. Прошу прослухати повідомлення.

Страницы: 1 2 3

Нужно скачать сочиненение? Жми и сохраняй - » УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. Р. ГОРАК «ТРИЧІ МЕНІ ЯВЛЯЛАСЯ ЛЮБОВ». И в закладках появилось готовое сочинение.

УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. Р. ГОРАК «ТРИЧІ МЕНІ ЯВЛЯЛАСЯ ЛЮБОВ».





|