ВАЛЬТЕР СКОТТ ЯК ЗАСНОВНИК ЖАНРУ ІСТОРИЧНОГО РОМАНУ. «АЙВЕНГО»

Мета: ознайомити учнів із життєвим та творчим шляхом

В. Скотта, розкрити його роль як зачинателя жанру історичного роману, поглибити знання із теорії літератури, вчити користуватися додатковою літературою, удосконалювати вміння стисло висловлювати думку; розвивати навички монологічного мовлення, ведення діалогу, вміння працювати в парі, групі; виховувати інтерес як до батьківщини В. Скотта, так і любов до своєї рідної землі.

Очікувані результати уроку: після цього уроку учні зможуть характеризувати життєвий та творчий шлях письменника, пояснити, чому В. Скотта вважають засновником історичного роману та у чому полягає особливість його історичних романів, користуватися додатковою літературою, вмітимуть стисло висловлювати думку, узагальнювати вивчене про письменника у вигляді таблиці, зможуть працювати в парах та групах на спільний результат, відчуватимуть відповідальність за спільну справу, усвідомлять особистісну значущість та цінність землі, на якій народилися.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: мультимедійний додаток 18 (8 слайдів: портрети Р. Бернса, Р.-Л. Стівенсона, А. Конан-Дойля, В. Скот-та; слайд-шоу «Замки Шотландії», візитка письменника, схема «Літературна діяльність В. Скотта», узагальнювальна таблиця «В. Скотт — засновник жанру історичного роману».

У світлі компетентісного підходу до навчання,

Затвердженого в Державному стандарті початкової освіти та базової

І повної середньої освіти, необхідністю є формування мети уроку

Не через учительську мету, а через результати учнівської діяльності.

З підручника

Вальтер Скотт — найдивовижніший письменник свого часу. Я ніщо не читаю із таким захопленням, як його творіння.

Дж. Байрон


Вальтер Скотт — це шотландський чародій.

О. С. Пушкін

ХІД УРОКУ

І. Підготовка До Сприйняття Нового Навчального Матеріалу

1. Слово вчителя

Повідомлення вчителем назви розділу, який вивчатиметься протягом 8-ми уроків: «Героїчне минуле в літературі». Запис теми в зошити.

2. Бесіда за ілюстрацією до роману

В. Скотта «Айвенго»

• Що зображено художником на малюнку?

• Яка епоха, на вашу думку, відтворена митцем?

• Що могло стати причиною двобою лицарів?

• Як би ви охарактеризували поведінку персонажів?

• Чи викликають у вас захоплення відвага, мужність, самопожертва?

• Чи можна назвати поведінку лицарів героїчною?

• Прокоментуйте назву розділу, який ми починаємо вивчати.

3. Робота над теоретичним поняттям

«героїчне в літературі»

Методичний коментар: при опрацюванні теоретичного поняття за відсутності засобів мультимедіа можна скористатися повідомленням заздалегідь підготовленого учня або роздати картки із чітко сформульованим визначенням поняття «героїчне». Визначення учні записують у зошити. (Героїчне — одна з форм прояву величного, тобто такого, що викликає захоплення, радість, повагу при найвищому виявленні мужності, відваги, самопожертви у боротьбі за перемогу найкращих людських ідеалів.)

Фронтальна бесіда

• Які із вивчених вами творів розповідають про мужніх та відважних героїв, готових до самопожертви в ім’я боротьби за свободу, справедливість, чесність? (Р.-Л. Стівенсон «Вересковий мед», билини про Іллю Муромця, балади про Робін Гуда та ін.)

• Чому вчать нас ці твори?

II. Вивчення Нового Матеріалу

1. Розповідь про Шотландію

Учитель. Є такі місця на нашій планеті, які нерозривно асоціюються з іменами людей, що там народилися, виросли, сформувалися як особистості. Кожна освічена людина знає, що невеличке


Селище Михайлівське, що знаходиться у Росії, «подарувало» світу О. С. Пушкіна, Ясна Поляна стала «колискою» відомого російського мислителя і письменника Л. М. Толстого, а наше українське село Моринці «зростило» геніального Т. Г. Шевченка. Є ким пишатися і Шотландії, невеличкій країні у складі Великобританії. Адже саме тут народилися, «окріпли духом» її талановиті сини. Хто вони? Давайте згадаємо!

• Цей відомий шотландський поет уславлював у віршах справжні людські чесноти: чесність, шляхетність, розум…Саме він писав: Хай бідні ми, хай злидні ми, / Не маємо нічого, / А будьмо чесними людьми / Й не біймося нікого… (Р. Берне)

• Цей відомий письменник-детектив народився у Шотландії, став літературним «батьком» Шерлока Холмса. (Артур Конан-Дойль)

• Шотландія стала батьківщиною і великого фантазера, майстра пригодницьких романів. (Роберт Льюіс Стівенсон)

• Шотландія «подарувала» світу зачинателя жанру історичного роману, письменника В. Скотта.

2. Виконання учнями творчого завдання

Скласти сенкан про своє місто — «колиску» відомих людей (форма виконання роботи — парна) Алгоритм роботи:

• у 1-му рядку записується одне слово іменник, який є темою сенкану;

• у 2-му рядку — два слова, прикметники, які є означеннями теми;

• у 3-му рядку — три слова, дієслова, які вказують на активність, дієвість, пов’язану з темою;

• у 4-му рядку — фраза, якою висловлюється розуміння теми (чи ставлення до теми). Фраза складається з чотирьох слів;

• у 5-му рядку — одне слово, іменник-синонім (висновок). Наприклад:

Буча, Булгаківська, Сосюрівська. Надихає, живить, збагачує. Стала натхненням багатьом поетам. Парнас.

3. Повідомлення-інформація учня про Шотландію

Хоча Шотландія є частиною Великобританії, сама по собі вона є окремою невеличкою країною. Це країна гір, укритих вереском, глибоких стародавніх озер, широко розкиданих казкових замків та щедрої гостинності. Столицею Шотландії є Единбург — величаве й стародавнє місто, увінчане замком, що височіє над вулицями на велетенській мармуровій скелі. Національними


Емблемами країни є чортополох (цю рослину зображено на гербі), народний музичний інструмент волинка та кілт (спідниця в складку). Шотландія має давнє героїчне минуле, тому, безперечно, її можна назвати «країною замків».

4. Опрацювання статті підручника про життєвий

та творчий шлях письменника

Методика проведення. Матеріал підручника абзацами розподіляється попарно між усіма учнями класу, на прочитання дається 2-3 хвилини, потім учні розповідають про прочитане, доповнюють один одного.)

5. Прийом «Калейдоскоп новин»

Учні доповідають про самостійно знайдені додаткові відомості про письменника — перевірка домашнього завдання. Наприклад:

• Вальтер Скотт в перекладі означає «шотландець»;

• хлопчик народився з ногами різної довжини;

• майже постійно хворів: то на кишкові кровотечі, то на камені в жовчному міхурі, але боровся за здоров’я. І доборовся до того, що однією рукою піднімав ковадло;

• у нього було дуже сильне перше кохання до багачки та аристократки Вільяміни Белшез. її батьки, володарі замку під Абердіном, переконували доньку, що Вальтер із його «чесною бідністю» їй не пара. Врешті Вільяміна побралася з приятелем Скотта, банкіром та великим землевласником Форбсом. Вальтер образився на цілий світ. Але згодом виявилося, що йому дано було сили і на нову любов, і на вірний шлюб.

• У 16 років В. Скотт зустрівся з найвидатнішим шотландським поетом Робертом Бернсом. На той час Скотт уже надрукував власну поетичну збірку, критика дуже прихильно поставилася до нього. Але зрозумів, що ніколи не досягне того, що може Берне. І Вальтер почав шукати свій шлях у велику літературу.

• Скотт пережив чотири інсульти, але продовжував працювати. Він все життя зберігав ту привітну усмішку, що врятувала його, коли він був немовлям: тоді няня з’їхала з глузду від нещасливого кохання і зібралася топити панича у болоті. Але дитя так лагідно усміхалося, що нещасна жінка прийшла до тями.

• У день, коли Велика Британія прощалася зі Скоттом, усі газети вийшли в суцільних жалобних рамках. До того так бувало тільки по смерті коронованих осіб імперії.


6. Робота над схемою «Літературна діяльність В. Скотта» із подальшим відтворенням її у зошитах

7. Робота над епіграфом

Слово вчителя. Тридцять років життя В. Скотт присвятив улюбленій справі — літературі. За цей час він «знайшов» свого читача, навчився довіряти йому найпотаємніші думки, зумів повести його за собою у досі незвідану царину історичного роману. Та творчістю В. Скотта цікавилися і «майстри пера» — письменники. Вони вчилися, наслідували, захоплювалися творами метра від літератури. Думка письменника про письменника надзвичайно цікава. Тож епіграфом до уроку взяті вислови про В. Скотта відомого англійського поета Дж. Байрона та «сонця російської поезії» О. С. Пушкіна. Прокоментуйте їх.

8. Робота над теорією літератури

• Пригадайте, які романи ви вивчали у 6 класі? Назвіть авторів цих творів. («Робінзон Крузо» Д. Дефо, «П’ятнадцятирічний капітан» Ж. Берна, «Острів скарбів» Р.-Л. Стівенсона)

• Пригадайте героїв цих творів.

• Доведіть, що ці твори за жанром є романами.

Страницы: 1 2

Нужно скачать сочиненение? Жми и сохраняй - » ВАЛЬТЕР СКОТТ ЯК ЗАСНОВНИК ЖАНРУ ІСТОРИЧНОГО РОМАНУ. «АЙВЕНГО». И в закладках появилось готовое сочинение.

ВАЛЬТЕР СКОТТ ЯК ЗАСНОВНИК ЖАНРУ ІСТОРИЧНОГО РОМАНУ. «АЙВЕНГО».





|